Jak radzić sobie z problemami z młodą cerą

Jak radzić sobie z problemami z młodą cerą

Nie wiesz jak radzić sobie z uciążliwymi problemami z cerą? Co robić, żeby raz na zawsze pozbyć się niedoskonałości skóry? Przeczytaj nasze proste porady i ciesz się promienną cerą!

Bądź systematyczny. Tylko metodyczne, dokładne, regularne stosowanie pełnego programu pielęgnacji daje w pełni zadowalające rezultaty.
Bądź cierpliwy. Często dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach intensywnej pielęgnacji pojawiają się spodziewane efekty.
Bądź delikatny dla swojej skóry. Stereotypowo skórę przetłuszczającą się, z niedoskonałościami, traktuje się ostro, używając przesuszających i ostro ścierających preparatów, które w efekcie podrażniają skórę i nasilają jej problemy. Tymczasem ten typ cery jest często jednocześnie wrażliwa i podatny na podrażnienia, dlatego wymaga łagodnego podejścia.
Bądź oszczędny – to nie żart! I nie oznacza, że Twoja pielęgnacja ma się ograniczyć do mydła i jednego kremu. Skóra skłonna niedoskonałości jest zazwyczaj bardzo podatna na „zapychanie” – ujścia gruczołów łojowych bardzo łatwo ulegają zablokowaniu co skutkuje powstawaniem różnego rodzaju wyprysków. Nakładanie na twarz kilku grubych warstw kosmetyków na pewno jej nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić. Dlatego wszystkie kosmetyki zaleca się nakładać ultra cienkimi warstewkami, tak aby niepotrzebnie nie obciążać cery.
Nawilżaj. Nadmierne wysuszanie skóry to najczęściej popełniany błąd w pielęgnacji cery z niedoskonałościami. Sprawia, że przesuszona skóra stara się zrównoważyć odczuwany dyskomfort i w efekcie produkuje jeszcze więcej sebum. Nierzadko spotykana jest cera jednocześnie przetłuszczająca się i w głębokich warstwach przesuszona – zwykłe kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry borykającej się z nastoletnimi problemami za bardzo skupiają się na „odtłuszczaniu” skóry za wszelką cenę. Tymczasem kluczem do prawidłowej pielęgnacji jest zachowanie równowagi, czyli takie nawilżanie skóry, które przyniesie jej komfort i nie będzie wzmagać obronnych reakcji oraz jednoczesne pochłanianie nadprogramowych ilości sebum.
Postaraj się wprowadzić kilka prostych zasad, które podniosą „czystość” w Twoim najbliższym otoczeniu. Jak najczęściej zmieniaj poszewkę poduszki na świeżą. Zamiast zwykłego ręcznika, do osuszania twarzy używaj jednorazowych papierowych. Postaraj się ograniczyć nawyk dotykania i pocierania twarzy, tak aby nie przenosić na nią bakterii i zanieczyszczeń. Regularnie myj pędzle i gąbeczki, których używasz do nakładania makijażu. Dbaj o czystość włosów i paznokci, a także wszystkich przedmiotów, które dotykają Twojej skóry, np. ekranu smartfona. 

 

Podejdź do pielęgnacji cery holistycznie. Na jej wygląd mają wpływ nie tylko kosmetyki, których używasz, ale również inne czynniki:

  • staraj się stosować zdrową, zbilansowaną dietę – niektóre produkty mogą nasilać występowanie wyprysków. U każdego zależności te są bardzo indywidualne, jednak wiele osób zauważa, że ich problemy są wyraźniejsze po zjedzeniu czekolady, fast foodów, czy wypiciu sporej ilości słodkich, gazowanych napojów.
  • dobrze się wysypiaj – podczas snu komórki skóry regenerują się dużo bardziej intensywnie. Preparaty nakładane wieczorem mają zatem szansę bardziej efektywnie zadziałać na naszej skórze. Przy zdrowym, odpowiednio długim śnie skóra promienieje, jest lepiej dotleniona, ma zdrowszy koloryt, a wszelkie niedoskonałości szybciej się goją.
  • nie zaniedbuj aktywności fizycznej – dobrze dotlenione ciało to również dotleniona, a więc zdrowsza i piękniejsza skóra.
  • naucz się prostych ćwiczeń relaksacyjnych, które pomogą Ci zniwelować stres – to on jest często odpowiedzialny za pojawianie się nowych niedoskonałości, a także za niezdrowy odruch rozdrapywania i wyciskania wyprysków.

 

Uśmiechnij się 🙂 Niedoskonałości skóry traktuj jako drobiazg – przejściowy problem, z którym łatwo się rozprawisz, i który nie może psuć Twojego dobrego nastroju! Praktycznie każdy miewa czasami problemy z cerą i dni, w których wygląda gorzej. Nadmierny stres i obsesyjne rozmyślanie nad stanem cery nie tylko nie poprawi jej kondycji, ale wręcz może ją pogorszyć. Nie lekceważ problemów cery, ale też nie pozwól, aby zdominowały Twoją codzienność.